Single-phase S10VB100 10A rectifier bridge stacked quad rectifier diode module
★★★★★ 4.2 92 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by huebner-giessen.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 17
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
DiodesProduct DescriptionMiniature universal dimensions, welding techniqueunder the protection of vacuum and hydrogen gasGlass passivated diode chipsExcellent force and volume ratioHigh thermal conductive sealing packageTypical ApplicationsRectifier currentIndustrial automatic controlDigital-controlled machine and remte control systemProduct Parameterssymbolic Parameter name rating S10 work unit VB100 VRRM Reverse Repeat Peak Voltage 1000 V VRSM Reverse non-repeating peak voltage 1100 V symbolic Parameter name test condition rating IFAV Forward average current 180°sinusoidal half-wave 50HZ,@Tc=78ºC 10 A IFSM Forward surge current t=10ms,50HZ.Tjm=25ºC 510 A I²t I²t worth 1300 A²S VISO insulation voltage 50HZ,t=1min,Iiso=1mA(max) 3000 V Tjm Rated Junction Temperature 150 ºC Tj operating temperature -40to+150 ºC Tstg Storage temperature -40to+125 ºC IRRM Reverse Repeat Peak Current VR=VRRM sinusoidal half-wave Tj=25ºC 5 uA VR=VRRM sinusoidal half-wave Tj=150ºC 3 mA VFM Forward peak voltage =25A,T=25ºC 1.1 W Rth(j-c) Thermal impedance (junction-shell) Single-sided heat sink 1.2 ºC/W Md Mounting M5 2 N-m Application power supply for instruments and equipmentInput for PWM inverter power supply for battery charging motor excitation power supplyInput rectification for switching power supplies Electrical drag and auxiliary currentsSoft-start capacitor charging, inverter fluxing==========Hign-concerned Chemical : NoneMean On-State Current : 10AModel Number : S10VB100Encapsulation Structure : Plastic Sealed TransistorApplication : Electronic ProductsVoltage - Peak Reverse (Max) : 1000V
  • Diodes
Brand SZBQBD
Model SZBQBD
Exterior Brushed
Item Weight 1.76 ounces
Manufacturer SZBQBD
Item model number SZBQBD
Product Dimensions 11.81 x 7.87 x 3.94 inches
Manufacturer Part Number SZBQBD
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.2 out of 5
★★★★★
92 ratings | 38 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
78% (72)
4 stars
6% (6)
3 stars
3% (3)
2 stars
2% (2)
1 star
11% (10)